Project Description
Дифузний нетоксичний зоб – успіх лікування в санаторії «Боржава»
Нетоксичний дифузний зоб або простий – це розростання
(гіперплазія) тканини щитовидної залози без проявів запалення або ж гуперфункції. Це одна з найчастіших причин збільшення органу, що часто виникає на фоні гормональних змін підліткового періоду, вагітності та в період менопаузи.
Причини таких змін досить часто залишаються невідомими. Основним пусковим фактором розвитку гіперплазії є дефіцит йоду в організмі. Серед встановлених чинників виділяють:
- вроджені порушення синтезу гормонів залози;
- вживання продуктів, що блокують утворення Т3 і Т4 (броколі, капуста);
- прийом препаратів, що гальмують синтез гормонів щитовидної залози.
За словами спеціалістів в останні 20 років кількість випадків захворювання зменшилося в 4 рази в порівнянні з підйомом захворюваності після аварії на ЧАЕС. Це пов’язано із масштабною йодною профілактикою в країні.
Ендокринологи стверджують, що щитовидна залоза не любить куріння, дефіциту білка, антибіотиків. Проте з віком споживання морської капусти слід зменшити.
Відсоток захворюваності в усьому світі становить 3-4%. До речі, жінки більше схильні до розвитку простого нетоксичного зобу. Нерідко, патологія зустрічається у дітей, та частіше діагностується у людей старшого віку після 30 років. Пов’язують дане явище з тривалим дефіцитом йоду в організмі та повільним збільшенням щитовидної залози.
Стадії розвитку нетоксичного зобу
На фоні дефіциту йоду клітини щитоподібної залози компенсаторно розростаються. Таким чином тироцити намагаються захопити більшу кількість мікроелементу з крові, що відповідно збільшує і масу тканини залози. У нормі її об’єм в чоловіків не повинен перевищувати 25 см3 та 18 см3 у жінок. Дифузний еутироїдний зоб супроводжується розростанням щитовидної залози без змін гормонального статусу.
Виділяють декілька стадій зобу:
- 0 стадія – при звичайному огляді змін не виявляється, проте результати ультразвукового дослідження вказують на початкові прояви розростання щитовидної залози;
- I стадія – зміни помітні при пальпації залози;
- ІІ стадія – розростання тканини зобу помітно при закиданні голови назад і ковтанні;
- ІІІ стадія – зоб можна встановити на відстані, без змін положення голови і шиї. На цій стадій з’являються перші ознаки стиснення сусідніх органів залозою: дискомфорт при ковтанні, задишка та головний біль через нестачу кисню в організмі;
- ІV стадія – наслідки збільшення щитовидної залози мають яскраві клінічні прояви. Турбує порушення дихання і ковтання, транзиторні порушення кровопостачання головного мозку через стиснення магістральних судин.
Важливо щорічно проходити медичні огляди у свого лікаря.
Дуже часто симптоми дифузного нетоксичного зобу замасковані. Людину може турбувати втома, зниження продуктивності та слабкість. Лише зміна форми шиї вказує на розростання щитоподібної залози, що на жаль є пізньою діагностикою захворювання. 4 стадія зобу потребує хірургічного втручання.
Наслідки нетоксичного дифузного зобу
Без проведення відповідного лікування наслідки еутироїдного зобу на останніх стадіях мають негативний вплив на організм. Розростання тканини залози навіть без зміни гормонального статусу викликає поганий сон, знижену увагу і дратівливість, відчуття розпирання в шиї, зміну голосу і стиснення сусідніх органів.
Лікування дифузного нетоксичного зобу
Крім хірургічного лікування на пізніх стадіях зобу, застосовують і консервативні методи. Серед немедикаментозних рекомендують:
- продукти збагачені йодом – морепродукти, риб’ячий жир, вершкове масло, моркву і печінку;
- збалансоване правильне харчування, що допоможе підвищити здатність клітин щитовидної залози до всмоктування йоду;
- віддати перевагу вітамінним комплексам з йодом та віт. А, В12,Е, Д;
- лікування дифузного еутиреоїдного зобу в санаторії.
Препаратом для лікування зобу є калій йодид в індивідуальних дозах та лише після призначення лікаря.
Санаторно-курортна терапія в санаторії «Боржава»
Відновне лікування за допомогою мінеральних та термальних вод в закарпатському санаторії «Боржава» ефективно на початкових етапах захворювання та в комплексі із медикаментозною терапією.
Курсове пиття мінеральних вод та водні процедури, грязьові аплікації на ділянку залози допоможуть активувати тироцити, стимулювати захоплення йоду ними та зменшити запальні процеси в тканині залози. Завдяки фізіотерапевтичним процедурам відбувається зменшення розростання щитоподібної залози, що значно покращує самопочуття пацієнтів. Ванни з йодбромною водою допоможуть наситити організм йодом та зменшити активність тироцитів.
Лікування дифузного нетоксичного зобу в санаторії “Боржава” допомогло тисячам пацієнтів досягти стійкої ремісії та забути про неприємні симптоми назавжди. Зробіть це і ви!