Мінеральні Води Закарпаття в Санаторії Боржава

Мінеральні води Закарпаття здавна славляться своїми ефективними лікувально-оздоровчими властивостями. Запорукою багатопрофільності санаторію “Боржава” є освоєння та широке застосування лікувального комплексу з п’яти місцевих мінеральних вод різного хімічного складу і з різними цілющими властивостями, а саме: мінеральні питні води «Кушницька №12-і», «Кушницька № 876», «Боржавська», «Олегівська», а також термальна вода «Теплиця».

Мінеральна вода “Кушницька №876”

Мінеральна питна вода “Кушницька №876” показана при діагнозі:

Патологія печінки та гастродуоденальної системи;
Хронічний гастрит з нормальною кислотоутворюючою і секреторною функцією шлунка;
Пієлонефрит, Хронічний некалькульозний холецистит;
Хронічний панкреатит;
Сечокам’яна хвороба;

Мінеральна вода “Боржавська”

Мінеральна питна вода “Боржавська” показана при діагнозі:

Пієлонефрит;
Хронічний коліт;
Сечокам’яна хвороба;
Синдром подразненого кишківника та ін.;
Хронічний некалькульозний холецистит ;
Хронічний панкреатит;

Мінеральна Вода Кушницька №12-і

Мінеральна питна вода “Кушницька №12-і” показана при діагнозі:

Хронічний коліт та панкреатит;
Сечокам’яна хвороба;
Хронічний гастрит з підвищеною та нормальною секреторною функцією шлунка;

Мінеральна вода “Олегівська”

Мінеральна питна вода “Олегівська” показана при діагнозі:

Хронічний пієлонефрит;
Хронічний коліт;
Хвороба обміну речовин;
Сечокислий діатез;
Захворюваннях опорно-рухового апарату;

Виникли питання? Напишіть нам

Мінеральні Води Санаторію Боржава

Мінеральна вода “Боржавська”

Це питна мінеральна вода, що надходить зі свердловини №3, розташованої в селі Довгому Іршавського району Закарпатської області. За хімічним складом вода – борна гідрокарбонатна кальцієво-натрієва маломінералізована. В ній дотримується природний баланс макро- і мікроелементів, який являє собою «золоту пропорцію» мінералів для організму і відбивається хімічною формулою:

 

Мінеральна вода Боржавська

Формула мінеральної води Боржавська

 

Під час проведення комплексних наукових досліджень за програмою співпраці санаторію «Боржава» з Українським науково-дослідним інститутом медичної реабілітації та курортології (м.Одеса) виявлено, що курсовий внутрішній прийом мінеральної води «Боржавська» реалізує такі клінічні ефекти, як: спазмолітичні, протизапальні, знеболюючі, холеретичні (жовчогінний), сечогінні, нефропротекторні, а також сприяє зменшенню проявів диспептичного та астеновегетативних синдромів.

Результати досліджень лікувальних властивостей мінеральної води «Боржавська» узагальнені колективом лікарів санаторіїв «Боржава» (головний лікар, к.м.н. Ю. І. Андріяшек), «Теплиця» (головний лікар Н. І. Гриценко, лікар-фізіотерапевт Н. М. Сеньків) спільно з вченими УкрНДІ МРіК (к.м.н. А. А. Крокос) в статті «Медико-біологічна оцінка якості та цінності мінеральних вод свердловини № 3 (1П) села Довге Іршавського району Закарпатської області», опублікованій в науково-практичному журналі «Медична реабілітація, курортологія, фізіотерапія» в № 3 (55) за 2008 рік (С.35-36)).

Показання до питного застосування мінеральної води «Боржавська»: хронічний коліт і синдром роздратованого кишечника, хронічні холецистити та дискінезії жовчовивідних шляхів, хронічний пієлонефрит, сечокам’яна хвороба.
Протипоказання: гострі холецистити й гепатити, хвороба Крона, неспецифічний виразковий коліт, злоякісні захворювання органів травлення.

Тривалість курсу лікування мінеральною водою «Боржавська» становить 21 день.

Мінеральна вода “Кушницька №12-і”

За результатами повного фізико-хімічного аналізу класифікується як маломінералізована борна гідрокарбонатна натрієва вода, що надходить зі свердловини №12-і, розташованої неподалік від санаторію в селі Кушниця, і має хімічну формулу:

 

Кушницька 12

Формула мінеральної води Кушницька 12-і

 

Вона, як і інші гідрокарбонатні води (Поляна Квасова, Поляна Купель, Лужанська, Шаянська), покращує вуглеводний і білковий обміни, їй притаманні протизапальні ефекти. Мінеральні води, що містять гідрокарбонати (соду) нормалізують рухову і секреторну функції шлунково-кишкового тракту, знижують рівень кислотоутворення в шлунку, вони показані при з’єднанні патологій печінки та гастродуоденальної системи. Макроелементи «Кушницька№12-і» натрій і калій відіграють важливу роль в регуляції водного обміну та осмотичного тиску в тканинах, стимулюють активність ряду ферментів.

Мікроелементний склад мінеральної води «Кушницька №12-і» представлено бором. Бор прирівнюється до життєвонеобхідних елементів. Бор входить до складу практично всіх тканин і органів, бере участь в синтезі нуклеїнових кислот, пов’язаний з вуглеводним обміном, і меншою мірою – з жирової. Фізіологічна функція бору полягає в регуляції паратгормону, що своєю чергою, стимулює обмін кальцію, магнію, фосфору. Бор надає мінеральній воді антимікробні властивості.
Після фізико-хімічних і клінічних випробувань мінеральної лікувальної води «Кушницька №12-і», згідно з програмою співпраці санаторію «Боржава» з Українським науково-дослідним інститутом медичної реабілітації та курортології (м.Одеса), розроблені інструкції з її використання в лікувальній практиці.

Рекомендується вживання мінеральної води «Кушницька №12-і» при хронічних гастритах з підвищеною та нормальною кислотоутворюючою і секреторною функцією шлунка, неускладненій виразковій хворобі шлунка і дванадцятипалої кишки, хронічному коліті, при синдромі подразненого кишківника, хронічних панкреатитах і некалькульозних холециститах, хронічних пієлонефритах і сечокам’яної хвороби.

Протипоказання до застосування – гострі холецистити, панкреатити, коліти та ентерити, злоякісні захворювання органів травлення.

Питна мінеральна вода «Кушницька №12-і» індивідуально призначається лікарями санаторію відповідно розробленими методиками. Курс лікування становить 21 день.

Мінеральна вода “Кушницька № 876”

За результатами повного фізико-хімічного аналізу, класифікується як маломінералізована борна гідрокарбонатна натрієва вода, що надходить зі свердловини № 876, розташованої неподалік від санаторію в селі Кушниця, і має хімічну формулу:

Кушницька 876

Формула води Кушницька 876


Мінеральна питна вода “Кушницька №876” показана при:

 • патології печінки та гастродуоденальної системи;
 • хронічні гастрити з нормальною кислотоутворюючою і секреторною функцією шлунка;
 • пієлонефрити, некалькульозні холецистити;
 • хронічний панкреатит;
 • сечокам’яна хвороба;

Клінічні ефекти: нормалізує рівень кислотоутворення в шлунку, має протизапальний ефект, нормалізує рухову і секреторну функції шлунково-кишкового тракту.

Показання: патологія печінки та гастродуоденальної системи, хронічні гастрити з нормальною кислотоутворюючою і секреторною функцією шлунка, хронічний панкреатит, пієлонефрити, некалькульозні холецистити, сечокам’яна хвороба.

Мінеральна вода “ОЛЕГІВСЬКА”

Це – питна мінеральна вода з високим вмістом кремнію; за хімічним складом – кремнієва гідрокарбонатна кальцієво-натрієва слабомінералізована вода, має хімічну формулу:

 

олегівська

Формула мінеральної води Олегівська

 

Питні мінеральні води здавна використовувалися як одні з найефективніших способів лікування і профілактики багатьох захворювань. Санаторій «Боржава» володіє лікувальною питною мінеральною водою, яка за своїм складом є: кремнієвої, гідрокарбонатно, кальцієво-натрієво слабомінералізованої водою – «Олегівська».

Вчені називають кремній мінералом молодості, здатним уповільнити процес старіння тканин, зміцнити стінки судин, поліпшити синтез кісткової та хрящової тканин. Кремній в організмі людини – важлива частина всіх сполучнотканинних елементів: шкіри, кісток, волосся. В молодості він необхідний для нормального росту і розвитку організму, формування хрящів, кісткової та сполучної тканин.

Крім кремнію, в складі «Олегівській» входять не менш впливові для нормальної життєдіяльності організму мікроелементи, а саме Ca, Na, Mg, і іони гідрокарбонатів. Кальцій бере участь у синтезі кісткової тканини, забезпечує нормальний гомеостаз в організмі, впливає на процеси кровотворення і регенерації тканин. Це має велике значення, особливо у пацієнтів похилого віку, коли наявні явища остеопорозу, бурситу. Na – бере участь у підтримці кислотно-лужного балансу, значно впливає на артеріальний тиск, осмотичну здатність крові, регулює нейронну передачу і нервово-м’язову провідність, є активатором біохімічних функцій.

Наявність гідрокарбонатів у воді:

 • призводить до поліпшення клітинного стану у хворих з явищами печії,
 • сприяє поліпшенню захисних властивостей слизової оболонки шлунка,
 • стимуляції мікроциркуляції слизової оболонки,
 • зменшує ймовірність запальних функцій,
 • прискорює репаративні процеси,
 • призводить до нормалізації функції органів шлунково-кишкового тракту.

Як показала комплексна бальнеологічна оцінка, проведена Українським дослідним інститутом медичної реабілітації та курортології Одеса – кремнієва мінеральна вода здатна стимулювати роботу органів сечовидільної системи та жовчовидільної й володіє нефропротекторним ефектом, протизапальну дію, позитивно впливає на стан вуглеводного обміну, поліпшує репаративні процеси в кістковій і хрящових тканинах.

Основними показниками до прийому мінеральної води «Олегівська» є:

 • Захворювання травної системи;
 • Хвороби обміну речовин (ожиріння, подагра, цукровий діабет);
 • Функціональні розлади шлунка;
 • Захворювання нирок;
 • Захворювання опорно-рухового апарату;

Вживати мінеральну воду «Олегівська» доцільно безпосередньо в бюветі, невеликими ковтками, починаючи з 50 мл. Поступово збільшуючи дозу до 200-250 мл. за рекомендацією лікаря. Тривалість курсу лікування становить 21 день, після чого відзначається поліпшення загального стану організму.

Правила питного застосування мінеральних вод:
 • Вживання мінеральних вод України необхідно відповідно до рекомендацій, індивідуально наданими лікарем, на основі Методик ДУ «Український НДІ медичної реабілітації та курортології МОЗ України», дотримуючись призначеного режиму приймання води: час пиття, температура та кількість води.
 • Важливо не порушувати встановлене лікарем дозування: в перший день – по 50-100 мл, на другий день – до 100-150 мл, надалі зі збільшенням разового об’єму споживання води до 200-250 мл.
 • Вживати воду необхідно безпосередньо з бювету; НЕ одним махом, а ніби смакуючи, не поспішаючи, невеликими ковтками, сприяючи тим самим більш тривалого контакту мінеральної води зі слизовою оболонкою ротової порожнини та шлунка, а, отже, кращому всмоктуванню мінеральних речовин.
 • Заради досягнення максимального лікувального ефекту потрібно дотримуватися курсу питного застосування мінеральної води, який складає 21-24 дні та відповідає терміну перебування в санаторії.