Project Description

Не ховайте власні ніжки!

Дуже часто варикозну хворобу чи варикозне розширення вен нижніх кінцівок називають «хворобою неспокійних ніг». Виявляється, патологія має досить складний розвиток та низку провокуючих факторів. На жаль, це не лише косметичний дефект, але й захворювання із серйозними наслідками, в разі відсутності своєчасно та адекватного лікування.

Достовірно говорити про кількість хворих із варикозною хворобою вен нижніх кінцівок не можна, адже багато пацієнтів вважають її лише косметичним дефектом та не звертаються за медичною допомогою. За даними провідних хірургів та флебологів, кожен четвертий житель Європи має подібні проблеми з венами. В Україні лише 15% знають про свою хворобу, а адекватне лікування отримує не більше 5% хворих.

Варикозна хвороба вен нижніх кінцівок – це патологія, що виникає на фоні зміненої будови стінки судини. Вени подовжуються, стають стоншеними та звивистими, а в місцях дефекту – розширюється просвіт та формуються вузли. Першопричиною даних порушень є спадковість, проте розвиток патології провокується під дією зовнішніх чинників.

Цікаво! Якщо ніхто із батьків не хворів на варикозну хворобу, то ймовірність виникнення патології вен

становить не більше 18%. Якщо хворіє хтось із батьків, то для чоловіків ця ймовірність зростає на чверть, а для жінок – до 65%. При одночасному враженні матері та батька ризик розвитку варикозного розширення вен підвищується до 90%.

Причини варикозної хвороби

Венозна стінка побудована із білків еластину та колагену. Колаген відповідає за міцність судини, а еластин за еластичність, що дозволяє вені повернутись до попередніх розмірів після розтягнення. Люди з варикозною хворобою мають недостатню кількість білка еластину, а необхідний колаген ІІІ типу зменшується, в порівнянні з колагеном І типу. Саме останній має властивість залишатись без змін після деформації.

Під зовнішніх факторів тиск в системі вен нижніх кінцівок підвищується, а венозна стінка втрачає властивість відновлюватись, що і приводить до розширення просвіту судини. В результаті венозні клапани не справляються з навантаженням та забезпечують повноцінний відтік венозної крові. Це приводить до ще більшого підвищення тиску та замикання «порочного кола».

До провокуючих факторів варикозної хвороби відносять:

  • тривале статичне навантаження на нижні кінцівки – сидяча чи стояча робота;
  • надлишкова маса тіла;
  • вагітність та пологи;
  • хронічні закрепи;
  • вузький одяг;
  • високі підбори.

Симптоми варикозної хвороби вен нижніх кінцівок

Прояви захворювання залежать від стадії варикозу та змін, яких зазнала судинна стінка.

Зазвичай пацієнти скаржаться на:

  • тяжкість в ногах;
  • швидку втомлюваність;
  • парестезії – неприємні відчуття, що нагадують повзання «мурашок» по тілі, зміну чутливості;
  • печіння в м’язах;
  • біль в ногах – цікаво, що інтенсивність болю знижується після прогулянки;
  • набряки на ногах, що з’являються до кінця дня;
  • синдром «неспокійних ніг» – стан, що супроводжується дискомфортом в ногах, який не дає заснути;
  • нічні судоми в литкових м’язах.

Поєднання цих симптомів та їх інтенсивність індивідуальні. Тому для оцінки стану вен та стадії варикозної хвороби, крім суб’єктивних відчуттів застосовують об’єктивні ознаки, на яких базується класифікація варикозної хвороби і хронічної венозної недостатності:

  1. G0 – крім скарг, захворювання немає зовнішніх проявів, а зміни в венах визначаються лише після спеціального обстеження.

  2. G1 – на шкірі ніг з’являється сітка підшкірних розширених вен або ж так звані «павучки» (телеангіоектазії).

  3. G2 – візуалізуються варикозні вузли, а діаметр вен перевищує 3 мм.

  4. G3 – нижня кінцівка постійно набрякла.

  5. G4 – внаслідок застою венозної крові, розвиваються зміни м’яких тканин: потемніння шкіри, почервоніння, лущення, затвердіння підшкірної жирової тканини.

  6. G5 – стадія виразки, яка зажила.

  7. G6 – наявність виразки на шкірі нижньої кінцівки.

Четверта стадія та наступні не піддаються виліковуванню. Зміни на шкірі не вдається повністю усунути, крім того можливий розвиток серйозного ускладнення – тромбоемболії.

Важливо! В середньому кожен другий випадок смерті після тромбозу глибоких вен та тромбоемболії виникає внаслідок варикозної хвороби в комбінації з вчасно не виявленим чи ж не лікованим тромбофлебітом.

Не варто відкладати лікування варикозної хвороби на потім, коли ранні стадії захворювання успішно піддаються терапії та профілактиці ускладнень!

Сучасні методи лікування варикозної хвороби

Завдяки досягненням сучасної медицини, терапія варикозно розширених вен нижніх кінцівок має високу ефективність, мінімальну травматичність, а ще забезпечує низьку ймовірність рецидивів і ускладнень.

  1. Консервативне лікування – передбачає застосування компресійного трикотажу, таблетованих венотоніків та препаратів, що розріджують кров, для попередження тромбоутворення. Саме ця комбінація дозволяє зменшити симптоми варикозу, набряки на нижніх кінцівках та попередити прогресування варикозної хвороби.
  2. Склеротерапія – в просвіт варикозно розширеної вени вводиться спеціальний препарат, що склеює її стінки. Метод малотравматичний та підходить для лікування вен невеликого діаметра.
  3. Лазерна венозна коагуляція – сучасний та ефективний метод лікування варикозної хвороби вен нижніх кінцівок. Через прокол у вені вводиться оптоволоконний світловод. За допомогою помпи навколо судини накачується анестетик, що знеболює та здавлює вену, захищаючи від перегріву оточуючі тканини. Сучасні судинні лазери «запаюють» вену під контролем УЗ-апаратури. До речі, тривалість процедури не перевищує 30-60 хвилин.

Лікування варикозної хвороби в санаторії «Боржава»

У санаторії «Боржава» практикують не лише лікування ранніх стадій варикозної хвороби нижніх кінцівок, але і проводять реабілітацію після оперативних втручань на венах. Ефективні термальні процедури, лікувальна фізкультура, комплекс фізіотерапевтичних процедур та заняття в басейні відновлюють судини, покращують відтік венозної крові та стан клапанів вен.

Комплексне санаторно-курортне лікування у здравниці «Боржава» під контролем досвідчених лікарів тонізує судини, зменшує набряки та біль, успішно справляється із синдромом неспокійних вен.

Гідрокарбонатні натрієві та кальцієві термальні ванни активують обмінні процеси, купують судоми, ефективно попереджують розвиток тромбозів та виразок при варикозній хворобі.

Лікувальна фізкультура, яка проводиться в санаторії «Боржава», крім посилення кисневого збагачення, забезпечує одночасне скорочення м’язів нижніх кінцівок, що дозволяє краще проштовхувати кров по венах, які втратили тонус.

До того ж мінеральні води із власних джерел, покращують загальний стан всього організму, а гірські краєвиди навколо санаторію «Боржава» залишать надовго неймовірні позитивні емоції у відпочиваючих.

ПРО АВТОРА