Project Description

Лікування захворювань навколосуглобових тканин в санаторії «Боржава»

За статистичними даними, запальні процеси тканин, що оточують суглоби – м’язова, сухожильно-звязкова та хрящова, виникають частіше, ніж хвороби суглобів. Наприклад, ревматологи зазначають, що в 65 % випадків вони діагностують саме запалення тканин, розташованих навколо суглоба. На жаль, більше ніж половина епізодів позасуглобового ревматизму (загальний термін для запальних процесів біля суглобів) спричиняють втрату працездатності. Це зумовлено протіканням патологічного процесу у скритій формі і схожістю симптомів таких захворювань.

Фактори ризику та причину розвитку

Перебіг позасуглобового ревматизму схожий на інші хвороби опорно-рухового апарату. Частіше діагностується у жінок, які залучені до важкої фізичної діяльності, у людей, які часто травмувалися або при деяких захворюваннях вродженого та набутого характеру.

Суглоб дуже складна структура. Запалення однієї з його частин, навіть найменшої, може негативно вплинути на здійснення рухів. А якщо виникають патології в сусідніх структурах, то суглоб так само може втратити змогу функціонувати. Це пояснюється наступним чином: зв’язки, сухожилля, м’язові волокна та суглобові компоненти побудовані з колагену. Його скупчення гірше оточені кров’яними судинами та нервовими закінченнями, тому відновні процеси відбуваються дуже повільно. Якщо негативний чинник не припиняє діяти, то відновлення не може відбуватися.

Найбільш поширені такі патології навколосуглобових тканин:

  1. Міозити – запалення м’язів. Виникає через травми, після перенесення інфекцій вірусного та бактеріального характеру. Часто міозит турбує людей, що працюють у вимушеній позі та виконують монотонну роботу.

  2. Лігаментит. До нього призводять дрібні травми зв’язок, діяльність, пов’язана з сильним перенавантаженням сухожильного апарату. Також може розвинутися через патології обміну речовин – діабет, подагра і через артрити.

  3. Контрактура Дюпюітрена – синдром, при якому сполучна тканина кисті починає формувати рубці та вузлики. Припускають, що це трапляється в результаті порушення трофіки тканин та метаболічних процесів у кистях рук. Іноді цей процес спричиняє травма чи хронічна хвороба.

  4. Періартрит – запальний процес, що розповсюджується на сухожилля, м’язи, зв’язки та суглобову капсулу.

Іноді причиною позасуглобового ревматизму може стати гормональний сплеск, сильний стрес та переохолодження.

Симптоми

Особливих відмінностей у симптомах позасуглобових запалень нема. Відчути патологічний процес та побачити зміни можна в тому разі, коли хвороба прогресує вже деякий час. Пацієнтів турбують:

  • біль у місці запалення, що може поширюватися на сусідні ділянки або має лінійний характер, відповідно до розташування нерву;
  • обмеженість у рухах або неприродна рухливість;
  • гематома у вогнищі патологічного процесу та виражений капілярний малюнок;
  • локальне підвищення температури.

При міозитах додатково турбує м’язова слабкість під час виконанні рухів, особливо тих, що потребують підняття кінцівок догори. Лігаментит провокує втрату сухожиль до ковзання, тому рухи супроводжують характерним клацанням. Якщо процес поширився навколо колінного суглоба, то може з’явитися значна припухлість. Хвороба Дюпюітрена виражається у поступовому згинанні пальців та застиганні їх у такому вигляді. Навіть шкіра в цій області починає тріскатися і втрачає чутливість. А періартрит вирізняється утворенням ущільнень та вузликів через спазмування м’язів і сухожиль, та відкладення сольових конкрементів.

Лікування навколосуглобових запалень

Через те, що діагностування позасуглобового ревматизму може тривати довгий час, лікування на початку може включати уникнення перенавантажень та знеболення. Коли лікарі визначаються з діагнозом, призначають комплексну терапію, що включає:

  • прийом ліків з протизапальним, антимікробним ефектом;
  • вітамінотерапію, курси гомеопатичних препаратів;
  • застосування фіксаторів, бандажів;
  • накладання шин;
  • фізіотерапію та лікувальну гімнастику, масаж.

Загалом лікування захворювань навколосуглобових тканин ґрунтується на усуненні причини його виникнення та в усуненні запалення. Іноді недостатньо призначити звичайні знеболювальні засоби, тому додатково застосовують гормональні препарати та засоби, що пригнічують активність імунних клітин (імунодепресанти). Якщо ж причина хвороби – інфекція, то призначають антибіотики.

При міозиті та періартритах доцільно приймати ліки через електрофорез, робити компреси та масажувати проблемні ділянки мазями із розігріваючим та охолоджуючим ефектом. Це стимулює кровообіг ї доставку необхідних речовин у зону запалення.

При станах, що характеризуються рубцюванням тканин, лікарі можуть робити ін’єкції або рекомендувати гелі з речовинами, які сприяють покращенню обміну речовин та утриманню рідини у суглобах та сухожиллях. Також у періоди зменшення інтенсивності симптомів підтриманню рухової активності сприяє кінезіотерапія – вправи на основі лікувальної гімнастики та спеціальних рухів. Тож при комплексних заходах лікування хвороб навколосуглобових тканин приносить гарні результати.

Санаторій «Боржава», що спеціалізується на водолікуванні, має високі успіхи в відновленні організму при патології сполучної тканини. В ході лікування вдається відновити втрачені функції суглобів, хребта та рухові можливості, усунути больовий синдром і, що найголовніше, уникнути ускладнень та оперативного втручання.

Індивідуальна програма, розроблена лікарем, враховує всі можливості організму, вік та наявність супутніх захворювань.

Оздоровчо-лікувальна програма триває від 14 до 21 дня охоплює:

  • кліматотерапію;
  • масаж;
  • бальнеологічні процедури;
  • пелоідолікування – парафіно- та грязьові аплікації;
  • електро- і світлолікування;
  • фітотерапію;
  • іпотерапію;
  • заняття лікувальною фізкультурою і плавання у басейнах.

Саме в санаторії «Боржава» вам допоможуть оздоровитися та покращити своє здоров’я!

ПРО АВТОРА