Project Description

Лікування тиреотоксикозу з дифузним зобом у санаторії «Боржава»

Патологія щитовидної залози досить поширене явище. За статистикою, кожен десятий страждає від морфологічних чи функціональних змін у цьому органі. Захворювання супроводжуються не тільки порушенням функції щитовидної залози, але і зниженням працездатності та якості життя.

Дуже часто підвищення функції залози відбувається на фоні розростання залозистої тканини з утворенням вузлів. Таке явище в ендокринології називають тиреотоксикозом з токсичним зобом або хворобою Грейвса-Базедова

Тиреотоксикоз – це синдром, що обумовлений високою кількістю тиреоїднихних гормонів у крові та їх токсичним впливом на організм. Підвищення їх рівня зумовлене аутоімунною дією організму. Це патологічне явище одночасно викликає і розвиток дифузного токсичного зобу.

Захворювання рідше зустрічається у чоловіків. Жінки у 8-10 разів хворіють частіше. Пік  – 30-50 років.

Тиреотоксикоз можливий і на фоні прийому препаратів йоду, проте гормонально активні вузли в щитовидній залозі викликають стійке підвищення гормонів Т3 та Т4.

У 10% людей похилого віку, які проживають в районах з недостатністю йоду, розвивається один вузол, що надмірно продукує тиреоїдні гормони.

Симптоми тиреотоксикозу на фоні дифузного токсичного зобу

Тиреотоксикоз є досить частою причиною підвищенної нервозності та плаксивості, особливо це помітно у жінок клімактеричного періоду. Крім того захворювання супроводжується прискоренним енергетичним обміном. Калорії, які надходять зовні разом з їжею моментально метаболізуються. При недостатній кількості макронутрієнтів, організм починає споживати внутрішні запаси білків, жирів та вуглеводів. Лише в одиничних випадках апетит настільки виражений, що тиреотоксикоз супроводжується стрімким набором ваги.

Підвищений апетит та худорлявість – незмінні супутники тиреотоксикозу та дифузного вузлового зобу.

Симптоми захворювання не залежать від розмірів вузлів у щитовидній залозі. Набагато більшу роль відіграє гормональна активність цих клітин. Саме вони впливають на ступінь вираженості клінічних проявів тиреотоксикозу:

  1. Субклінічний тиреотоксикоз – зовнішні прояви стерті. Діагноз підтверджується лише лабораторно. Діагностика базується на визначенні зниженого рівня тиреотропного гормону (ТТГ) при нормальних показниках вільного Т3 і Т4.
  2. Маніфестний тиреотоксикоз – клінічно проявляється серцебиттям, тремором в руках, витрішкуватістю очей, швидкою втомлюваністю, пітливістю, надмірною худобою. Гормонально відбувається зниження тиреотропного гормону та підвищення Т3 і Т4.
  3. Ускладнений тиреотоксикоз – вплив гормонів щитовидної залози призводить до ускладнень зі сторони внутрішніх органів. Виникає фібриляція передсердь, серцева недостатність, тромбоемболічні ускладнення, функціональна недостатність нирок або печінки. В рідких випадках виникає виснаження і психоз.

Лікування тиреотоксикозу з дифузним зобом

«Загальмувати» роботу щитовидної залози – справа не із легких. Особливо якщо це стосується активності внаслідок аутоімунного впливу та розвитку вузлів в паренхімі органу. З цією метою використовують один із трьох терапевтичних методів.

  1. Використання радіоактивного йоду – метод лікування працює по принципу вибіркового накопичення йоду в клітинах залози. Це зменшує активність вироблення гормонів щитовидки. Для сусідніх внутрішніх органів терапія не шкідлива.
  2. Таблетована терапія – прийом препарату, що зменшує титр антитіл до щитовидної залози, протягом 1-1,5 року. Після чого йде спроба відміни лікування та спостереження рівня антитіл. Зменшення їх кількості вимагає лише підтримуючої терапії.
  3. Хірургічне лікування – абсолютне видалення залози призводить до зменшення антитіл, що знижує ризик ускладнень та пошкодження тканини очей.

Звісно видалення залози призведе до розвитку гіпотиреозу – відсутності гормонів щитовидки. З метою профілактики, рекомендують прийом замісних гормональних препаратів, що доступний та безпечний для пацієнтів, особливо в порівнянні з ліками, які пригнічують функцію щитовидної залози.

Санаторне лікування субклінічного та клінічного тиреотоксикозу можливе лише на фоні медикаментозної терапії, що допомагає досягнути стійкої ремісії захворювання. До того ж комплекс всіх відновних заходів покращує самопочуття, зменшує астенічні прояви, голод, пітливість і прискорене серцебиття.

Бальнеологічне та фізіотерапевтичне лікування в санаторії «Боржава» допомагає зменшувати активність антитіл до клітин щитовидної залози. Мінеральні води із власних джерел здравниці мають необхідні сертифікати якості. Вони зменшують патологічну активність імунної системи та дають шанс уникнути хірургічного лікування.

ПРО АВТОРА