Project Description
Санаторно-курортне лікування при неускладненому облітеруючому атеросклерозі
Облітеруючий атеросклероз
– це захворювання судин, яке супроводжується потовщенням внутрішньої стінки артерій, внаслідок відкладення атеросклеротичних бляшок. Поступово вони збільшуються у розмірах та можуть призвести до повного перекриття просвіту артерії. Це перешкоджає нормальному притоку крові до тканин тієї зони, що кровопостачається певною судиною. Погіршується функціонування органів через недостатню кількість поживних речовин і накопичення продуктів обміну. Початкові етапи облітеруючого атеросклерозу судин супроводжуються ішемією, надалі це запускає патологічний процес та розвиток гангрени. Якщо атеросклеротична бляшка закупорила судини головного мозку – розвивається ішемічний інсульт, серця – інфаркт міокарда, черевного відділу аорти – ішемія та некроз кишківника.
За статистикою облітеруючий атеросклероз розвивається частіше у чоловіків. Захворювання у жінок захворювання зустрічається у 8 разів рідше.
Пошкодження внутрішньої стінки артерій присутнє у більшості людей середнього віку, проте не у всіх розвивається дане захворювання.
Причини виникнення облітеруючого атеросклерозу
Атеросклеротичне пошкодження судин може бути на фоні:
- порушення ліпідного обміну;
- генетичних порушень будови судинної стінки;
- зміни у функціонування рецепторів внутрішньої стінки артерій;
- генетичної схильності.
Пусковими факторами патологічного процесу та формування атеросклеротичної бляшки є:
- куріння;
- зловживання спиртними напоями;
- високий рівень холестерину в крові;
- підвищений рівень глюкози в організмі;
- малорухомий спосіб життя;
- ожиріння;
- хронічний стрес;
- клімактеричний період у жінок.
Розвитку облітеруючого атеросклерозу нижніх кінцівок також сприяють травми ніг та відмороження.
Симптоми захворювання
Найчастіше при облітеруючому атеросклерозі вражаються артерії нижніх кінцівок. Першим проявом цього буде переміжна кульгавість. Симптом, що проявляється болем при ходьбі та полегшенням стану після відпочинку. Хворі описують цей стан як “здерев’яніння”, “скованість”, “стиснення” литкових м’язів. При пошкодженні крупних артерій відчувається біль у стегні чи сідничному м’язі. Характерно, що біль посилюється при бігові, підйому по сходах та навіть при швидкій ходьбі.
Наступна стадія захворювання супроводжується болем у ногах в спокої, що посилюється в горизонтальному положенні. Полегшення виникає після опускання кінцівок. Ця залежність супроводжується тим, що хворий має порушення сну і постійно намагається спати сидячи.
З часом кінцівки починають змінювати колір: від блідого до багряно-синюшного, що є наслідком вираженої ішемії. В подальшому можливе виникнення ускладнень: гангрени чи тромбозу.
Діагностика та лікування облітеруючого атеросклерозу
Проблемами судин займається судинний хірург. Він визначає необхідний об’єм діагностичних обстежень, що допомагають встановити локалізацію та ступінь ураження артерії. Зазвичай для цього використовують ультразвукову діагностику з доплерографією. На екрані візуалізується не тільки стінка судини і атеросклеротичні бляшки, але і оцінюється швидкість кровотоку в ній.
Тактика лікування хворого підбирається індивідуально. Використовуються консервативні та оперативні методи. Початкові стадії захворювання лікуються за допомогою медикаментів та додаткових методів терапії. Санаторне лікування не лише успішно усуває прояви облітеруючого атеросклерозу, але є і чудовим заходом профілактики гангрени кінцівок.
В санаторії “Боржава” практикують ефективні методи відновного лікування, що включають водні процедури. У закарпатській здравниці застосовують бальнеологічні процедури, гідромасаж, елетрофізіотерапію та пиття мінеральних вод. Вони покращують не тільки самопочуття і загальний стан, але і живлення м’яких тканин, кровопостачання та іннервацію.
“Боржава” – водолікувальниця, тисячі пацієнтів якої вдалося відновити організм та недопустити хірургічного лікування!