Project Description

Грязелікування в санаторії Боржава

Теплолікування – пелоїдотерапія. Для лікування і теплового впливу на організм крім води, використовують різні види грязей.

Грязями – Пелоїди називають природні утворення, що складаються з води, мінеральних та органічних речовин.

Розрізняють грязі – мулові, сапронели, торф’яні. Мулові грязі це відкладення солоних водойм – чорні сульфідні грязі. Мулові відкладення прісних водойм це сапронели. Торф’яні освіти боліт – торф’яні грязі.

Грязелікування має багатовікову історію. Це найстаріший метод лікування. Ще в давні віки єгиптяни намазували хворі ділянки тіла мулистими відкладеннями Нілу і прогрівали їх на сонці. У нас лікування грязями стало популярним в ХIХ столітті.

Мулові сульфідні грязі утворюються на дні солоних водойм в безповітряних умовах. Ці грязі використовують на курортах Кавказу, Євпаторії, Одеської області. Їх освіту тісно пов’язані з діяльністю мікроорганізмів.

Сульфідні грязі – чорна масляна маса, колір якої обумовлюється наявністю сірчанокислого окису заліза. До складу грязьовий маси входять іони натрію, хлору, кальцію, заліза і йоду.

В основі механізму дії грязей лежить термічна, хімічна і механічна дія і в деякій мірі радіоактивна і електрична дії. Основний діючий фактор термічний. Грязі мають великі теплосберігающі властивості, що і визначає їх значну терапевтичну цінність.

Лікувальні грязі проводять в’яжучу і дубильну дію на шкіру. До фізико-хімічних впливів грязей відносяться такі властивості – результатом яких є поглинання продуктів метаболізму, неорганічні і органічні речовини, кислоти і солі, бактерії які очищають поверхню шкіри і нормалізують її функції. Під впливом грязелікування поліпшується кровообіг, лімфообіг, розширюються судини покращується процес обміну речовин, трофіки тканини, посилюються окислювально-відновні процеси, поліпшується дихання тканин.

При впливі на хронічний запальний процес – грязьові процедури викликають знеболюючий, протизапальний і розсмоктуючий ефект. Грязьові аплікації підвищують бактерицидну активність шкіри, нормалізують тонус м’язів, розсмоктують рубці і спайки.

Грязі підігрівають на водяній бані до t ° 38-40 °. Накладають на патологічну ділянку або поблизу неї протягом 10-20 хв.

Існують три варіанти проведених процедури:

t ° 38-40 ° протягом 20-30 хв. через день курс лікування 8-10 процедур.
Середній тип t ° 38-40 ° протягом 20 хв. через день курс лікування 12 процедур.
Інтенсивний тип – t ° 40-42 ° протягом 20 хв. 2-3 дні поспіль, після чого день відпочинку. На курс 14-16 процедур. Після процедури душ t ° 36-37 ° потім відпочинок 20-30 хв.
Грязелікування застосовують одночасно з електролікувальніми процедурами: гальванізацією, біодинамічним і синусоїдальним струмом індуктотермією. Властивість комбінованого електрогрязелікування полягає в одночасній дії двох або трьох фізичних методів, підсилюючи хімічний вплив грязі.

Замість звичайних прокладок використовують грязьові аплікації.

Показання проведення грязелікування в неврології – радикуліти, поліневрит, невралгічні і фантомні болі, розсіяний склероз, паркінсонізм.

У травматології – артрити, міозит, бурсит, переломи, контрактури.

В гастроентерології – гастрит, коліт, гепатит, холецистит, виразкова хвороба в стадії ремісії.

У пульмонології – бронхіти, пневмонії, в стадії ремісії.

В урології – хронічний пієлонефрит, цистит, простатит.

У гінекології – безпліддя, хронічні гінекологічні захворювання в стадії ремісії.

Протипоказанням для використання грязей є злоякісні новоутворення, гострі запальні процеси, туберкульоз, серцево судинна недостатність другої – третього ступеня, стенокардія, ішемічна хвороба серця, цироз печінки, тиреотоксикоз, хвороби крові, психози.

Використання грязелікування повинен перевага перед медикаментозним лікуванням у тому, що воно не викликає побічних дій.

ПРО АВТОРА