Project Description
Лікування хронічного фарингіту у санаторії «Боржава»
Одне з найпоширеніших захворювань респіраторного апарату – фарингіт. Ця хвороба характеризується запаленням слизової оболонки глотки та її лімфоїдної тканини. У хронічну форму переходить не дуже часто, але впливає на імунітет та в деяких випадках призводить до змін тканин слизової оболонки горла. У літньому віці фарингіт діагностується частіше, хоча захворіти на нього можна будь-коли.
Фактори ризику та причини фарингіту
Чинників, що провокують розвиток фарингіту чимало, але їх можна об’єднати за напрямком дії.
Так, фактори, що сприяють розвитку фарингіту наступні:
- Подразнення. Професії, пов’язані з вдиханням шкідливих речовин, постійним навантаженням на голосові зв’язки створюють напруження на м’язи та слизову оболонку глотки. Часте вживання алкоголю, гострої, жорсткої їжі та куріння так само подразнює горло.
- Інфекції: такі, що передаються повітряно-крапельним шляхом, через предмети побуту. Системні хвороби та збої в імунітеті ослаблюють місцеві захисні сили та дозволяють патогенним організмам стимулювати запалення і порушувати функціонування органів. Інфекція може потрапляти й від зубів, уражених карієсом.
- Алергія. Пил, пух або різкі запахи різного походження подразнюють глотку та можуть викликати запалення і набряк слизової оболонки.
- Внутрішні захворювання. Наприклад, шлунково-кишкового тракту, дихальної та ендокринної системи.
Додатково причинами фарингіту є прийом деяких препаратів, зокрема назальних крапель, пересихання слизової оболонки через сухе повітря, переохолодження. Травми та деякі хірургічні втручання також провокують запалення у глотці.
Симптоми фарингіту
Хронічний фарингіт виникає при постійному навантаженні на глотку та зв’язки, а також при задавненому лікуванні первинного фарингіту чи іншого затяжного процесу запалення респіраторної системи. Захворювання протікає по-різному, тому виділяють чотири форми хронічного фарингіту: катаральний (звичайний), атрофічний, гіпертрофічний, змішаний.
Перший варіант характеризується невеликим набряком, больовими відчуттями в горлі. При атрофічному фарингіті слизова оболонка стає тоншою, відчувається сухість, печія, з’являються кірочки з пересохлого слизу. Через це виникає сухий та подразнюючий кашель, біль в горлі, підвищується температура, збільшуються лімфатичні вузли. Частіше цей вид хвороби зустрічається у літніх пацієнтів. При гіпертрофічній формі слизова оболонка подразнена, набрякла, з’являються густі виділення з гноєм та біль.
Симптоми, що об’єднують три види хронічного фарингіту це:
- біль при ковтані;
- першіння та дискомфорт в горлі;
- відчуття необхідності відкашлятися, іноді нестерпний кашель до появи нудоти.
За пригнічення хвороботворної флори у глотці відповідають лімфатичні вузли, локалізовані поруч. Саме тому, коли виникає фарингіт, ці вузли починають збільшуватися. В цілому хронічне запалення глотки протікає з періодами полегшення та загострення симптомів.
Лікування хронічного фарингіту
Терапія при фарингіті визначається згідно форми захворювання: в період загострення симптомів важливо якнайшвидше забезпечити полегшення больових відчуттів, а під час ремісії вживати профілактичних заходів для поновлення слизової оболонки. Також необхідно з’ясувати причину виникнення хронічного фарингіту.
Поєднане застосування кількох препаратів гарантує зменшення проявів хвороби та видужання. Рекомендується:
- обробка глотки та порожнини рота антисептичними засобами;
- парові інгаляції;
- прийом антибіотиків та протиалергійних препаратів.
Останній пункт є необхідним до застосування, але медикаментозна терапія призначається лише фахівцем після аналізу на патогени. Важливо дотримуватися схеми лікування та тривалості курсу, адже інколи більше ускладнень виникають саме при перериванні прийому ліків, ніж при відсутності такої терапії.
Інгаляції з додаванням ефірних олій не лише пом’якшують і зволожують слизову оболонку, але й чинять антисептичний вплив. Останнім часом широко застосовується небулайзерна терапія, при якій відбувається розпилення лікарських речовин на слизові оболонки респіраторних органів. Підбираючи необхідні препарати, можна досягти зволожувального, антибактеріального чи антисептичного ефекту і втамувати неприємні симптоми.
Найважливіший етап лікування – полоскання та обробка уражених частин місцевими антисептиками. Їх застосування необхідне для пригнічення росту бактерій, вимивання слизу та гнійних відкладень. Деякі засоби для полоскання містять речовини, які здатні всмоктуватися в слизову оболонку та забезпечувати пролонгований ефект для пригнічення розмноження бактерій, грибків та вірусів. Розчини для полоскання можуть складатися з трав’яних витяжок, різноманітних антисептиків та дезінфекторів хімічного походження, а інколи їх склад може бути комбінованим.
Лікарі рекомендують поєднувати антисептичні засоби різних форм випуску. Окрім полоскання, необхідно зрошувати порожнину рота та глотку спеціальними спреями, які за складом та дією подібні до розчинів чи таблеток для розсмоктування. Також спеціалісти звертають увагу, що застосування льодяників і пастилок з цукром шкодить лікувальному ефекту при фарингіті, адже сахароза – це чудова пожива для бактерій.
В період зменшення прояву симптомів рекомендується проходження фізіотерапевтичних процедур, грязе- та бальнеотерапії. Також важливо регулярно приймати вітамінні комплекси та препарати, що підвищують імунітет. Важливо пам’ятати, що лікування хронічного фарингіту слід проводити під пильним контролем лікаря, в іншому разі є небезпека отримати тяжкі наслідки, як от травматизація слизової оболонки з подальшою втратою функцій, імунодефіцитні стани та хронічні запальні процеси у суглобах та зв’язках.
В санаторії «Боржава» виконується комплекс фізіотерапевтичних та відновних процедур, дія яких спрямована на відновлення лімфоїдної тканини глотки, покращення слизової оболонки горла і підвищення опірності до патогенних чинників, які провокують загострення хронічного фарингіту.
Лікувальні властивості мінеральних вод «Олегівська» та «Кушницька», та термальної води «Теплицька» використовуються по максимуму. Інгаляції з використанням вод мають бактерицидну та імуностимулюючу дію, завдяки високому вмісту магнію, цинку та сульфідних сполук. Грязьові аплікації на передню шийну область потенціюють дію решти фізіотерапевтичних процедур.
Тепле гірське повітря, купання в басейнах із термальними водами, фітонциди знижують вираженість запального процесу і неприємні симптоми хронічного фарингіту.
Саме в санаторії «Боржава» для кожного підберуть програму лікування, що допоможе вирішити проблему хронічного фарингіту.