Project Description

Нейроциркуляторна дистонія – лікування в санаторії «Боржава»

Порушення балансу нервової системи, під час якого знижується фізична та емоційна витривалість, знижується рівень пристосовуваності до стресів – нейроциркуляторна дистонія. Тотожне поняття – ВСД, вегето-судинна дистонія, панічний розлад, «невроз серця». Даний стан не є погрозливим для життєдіяльності, хоча симптоми дуже неприємні. Частіше з дистонією стикаються підлітки та молоді люди.

Причини

Нейроциркуляторний розлад не є самостійним захворюванням. Скоріше свідчить про наявність проблем, задавнених стресів або нездужання. Нервова система балансує між двома складовими – симпатичним та парасимпатичним підрозділом. Коли за різних обставин виникає сплеск в симпатичній системі, погіршується самопочуття, з’являється дратівливість.

Сприяти таким різким змінам в нервовій системі можуть:

  • оточуючі чинники;
  • особливості індивідуума;
  • гормональні порушення;
  • системні інфекції;
  • черепні травми;
  • системні алергічні реакції;
  • зміна погодних чи кліматичних умов;
  • спадкові фактори.

Перевтома теж сприяє розвитку нейроциркуляторної дистонії. Постійне напруження, що не проходить деякий час викликає постійну активність симпатичної системи, при цьому не відбувається розслаблення, організм не відпочиває, а лише нервує і знаходиться в стресовому стані.

Також провокують загострення хвороби гіпоксичні стани, пологові чи набуті травми, проблеми з опорно-руховим апаратом.

Симптоми НЦД

Прояви хвороби будуть відрізнятися залежно від того, який саме відділ ЦНС уражено та які симптоми відчуває пацієнт.

За походженням розрізняють дистонію:

  • інфекційно-токсичну;
  • спадкову;
  • психогенну;
  • викликану фізичним перенавантаженням.

За симптомами та власне перебігом патологічного процесу нейроциркуляторну дистонію класифікують на чотири типи:

  1. Кардіальний тип. Відчувається дискомфорт в грудній клітці зліва, поколювання та печія. Тахікардія, сильна пульсація в області шиї та серця.

  2. Гіпотонічний тип. Головний симптом – зниження тиску, швидка стомлюваність. Турбують мігрені, прискорене серцебиття, порушена терморегуляція, пацієнт відчуває приливи жару та холоду. Судинний малюнок на шкірі.

  3. Гіпертонічний. Запаморочення, підвищений тиск, головний біль, пролапс мітрального клапана серця (вроджений недолік розвитку серцевого клапана). В дитячому віці пацієнти хворіють на інфекційні захворювання з високою температурою, є схильність до закрепів. Часто змінюється настрій.

  4. Змішаний тип, для якого характерна почергова зміна симптомів, іноді можуть проявлятися паралельно.

Пацієнти з нейроциркуляторною дистонією важко адаптуються до навколишніх умов, особливо якщо відбуваються непередбачувані зміни, виявляють апатію, не зосередженні, часто можуть непритомніти, погано переносять холод та спеку. Загалом в кожному випадку синдром проявляється по-різному. Під час приступу людина відчуває значне посилення своїх симптомів та нестачу повітря, що породжує паніку.

Лікування дистонії

Через те, що даний симптомокомплекс не є окремим захворюванням, то лікування в першу чергу буде направлено на пошук і ліквідацію провокуючих факторів і основної хвороби. Зазвичай терапевтичні заходи призначає невролог, кардіолог або сімейний лікар.

В першу чергу потрібно підібрати ліки, які знімуть загострення під час приступу. Іноді досить ефективно застосовувати заспокійливі засоби на трав’яній основі, але в деяких випадках допомагають звичайні таблетки та краплі з седативним ефектом і транквілізуючою дією. Якщо виникають проблеми з артеріальним тиском, то застосовують відповідні препарати. Медикаменти приймаються лише за рекомендацією лікаря, адже некомпетентна порада щодо ліків може серйозно порушити перебіг синдрому. Також спеціаліст може призначати курсові прийоми засобів, що покращують кровообіг, тонус судин уважність та настрій.

Окрім фармакологічного втручання корисно проводити психокорекцію, звісно, якщо для цього є необхідність. Фізичні недоліки та деякі симптоми – це наслідки емоційних та психологічних проблем. Так, дистонія може виникнути, якщо в дитинстві пацієнт отримав психічну травму або відчував пресинг, мав негативний досвід після первинного приступу чи інші неприємні моменти накладають відбиток. Тож іноді варто звернутися до психотерапевта. Пацієнт має розуміти, що з ним відбувається та як реагувати на свій стан. Це допоможе уникнути появи комплексів, підтримувати нормальні стосунки з оточуючими, також позбавляє паніки під час приступів.

Одними з найважливіших аспектів лікування є:

  • лікувальна гімнастика;
  • масаж;
  • фізіотерапевтичні заходи (електрофорез, імпульсна терапія, контрастний душ);
  • санаторне лікування.

Саме цей підхід використовується у санаторії «Боржава». До того ж закарпатська здравниця спеціалізується на водолікуванні. П’ять видів мінеральних вод, хімічний склад яких відповідає таким відомим брендам як «Боржомі» чи «Віші», добувається із власних сертифікованих джерел. Багатий та різноманітний мінеральний склад з підвищеним вмістом кремнію та брому розслабляють нервову систему.

Вони сприяють розвитку адаптованості до навколишніх умов, покращують обміні процеси в організмі та кровообіг. Корекція режиму дня, дієта з підвищеним вмістом поживних речовин та вітамінів доповнюють комплексну терапію та допомагають пацієнту покращити емоційний стан.

ПРО АВТОРА