Project Description

Лікування легкої гіпертонічної хвороби у санаторії «Боржава»

Есенціальна артеріальна гіпертензія (АГ) або гіпертонічна хвороба – це одне із найрозповсюдженіших захворювань. Її характеризують підвищений тиск у судинах, що поступово викликає зміни у серцево-судинній системі та функціонуванні нирок, з часом може спровокувати інфаркт чи інсульт. Згідно даних, представлених статистикою за останні роки, біля 40 % людей мають гіпертонічну хворобу, а близько половини з них не зважають на симптоми або не знають, що мають стабільно підвищений тиск. Спеціалісти ВООЗ повідомляють, що загалом у світі 1,5 мільярди людей хворіють на артеріальну гіпертензію.

Причини розвитку захворювання

Гіпертонічна хвороба супроводжується локальними змінами тонусу судин, причому їх виникнення не пов’язане з ушкодженнями або травмуванням. 90 % випадків захворювання є первинними (есенціальна АГ) і лише в 10 % відомі причини розвитку хвороби.

Факторів, що сприяють появі гіпертонічної хвороби чимало:

  • стреси та нервове напруження;
  • незбалансоване харчування;
  • вживання алкоголю, паління;
  • генетичні чинники;
  • гормональні розлади;
  • судинні захворювання, цукровий діабет, онкологічні хвороби;
  • надмірна вага.

Людина може відчути одноразове підвищення тиску в результаті стресу через те, що організм реагує на нього прискоренням серцебиття. Якщо стрес сильний або триває на протязі декого часу, в судинах підвищується тонус, тому цифрові показники тиску у судинах будуть вище норми. Чим частіше трапляється нервове напруження, тим швидше організм реагує на нього таким чином. Та не лише підвищена частота серцевих скорочень сприяє гіпертонії. Спеціальні рецептори на судинах викликають їх спазм.

Звуженню судин сприяє споживання пересолених та жирних страв, продуктів з кофеїном і шкідливі харчові звички. Проходячи травну систему, їжа розщеплюється до дрібних елементів, що впливають на різні процеси в організмі, зокрема на рівень холестерину в крові, звуження та розслаблення судин і затримку води в організмі. Тобто сприяють появі набряків, атеросклеротичних бляшок і впливають на судинні стінки.

Набуті захворювання, що впливають на рівень гормонів, роботу нирок, серцево-судинної системи, травми голови, які провокують появу патологічних станів в організмі та викликають підвищений тиск. Гормональні речовини є пусковими факторами для багатьох процесів, тому високий або знижений рівень певних гормонів дає сигнал до підвищення тиску. А якщо травмовано відділ мозку, що відповідає за регуляцію тонусу судин, то виникнення гіпертонії неминуче.

Спеціалісти також зробили висновок, що люди з надмірною вагою тіла мають ризик розвинення артеріальної гіпертензії, адже цей фактор створює додатковий тиск на внутрішні органи, особливо це ускладнює роботу серця.

Симптоми гіпертонічної хвороби

Крім того, що під час гіпертонічної хвороби пацієнта турбує підвищений тиск, в організмі відбуваються інші зміни. Вони залежать від етапу та направлення процесу розвитку гіпертонії.

Розрізнять такі стадії захворювання:

  • перша – органічних змін в органах не виявлено, тиск періодично підвищується, але його легше корегувати навіть завдяки дієті та невеликим дозам медикаментів;
  • друга – виникають ураження в органах-мішенях: серці, головному мозку, нирках, через спазм судин ока може погіршитися зір;
  • третя стадія включає появу серйозних наслідків гіпертонічної хвороби – інфаркту, інсульту та інших тяжких станів.

I-II стадії гіпертонічної хвороби симптоматично схожі, хоча інтенсивність проявів підвищеного тонусу судин різна. Лікування першого етапу минає набагато легше та є результативнішим. Пацієнта турбують:

  • тиск 140-160/90-99;
  • головний біль;
  • іноді запаморочення та шум у вухах.

В цілому на першій стадії симптоми можуть не проявлятися, тому непомітно відбуваються зміни і хвороба поступово розвивається.

На другому етапі симптоматика наступна:

  • головний біль, іноді пульсуючого характеру;
  • тиск до 180/100-110;
  • запаморочення, нудота;
  • почервоніння шкірних покривів, жар, підвищене потовиділення;
  • набряки;
  • оніміння кінцівок, іноді відчуття холоду в них;
  • підвищений рівень білків у сечі;
  • зміни у судинах;
  • відчуття перевтоми.

На цьому етапі може з’явитися гіпертонічний криз. При дослідженні виявлять збільшення м’язів серця, патології судин нирок, мозку та артерій.

Лікування гіпертонічної хвороби

Головна мета терапії при підвищеному тиску – запобігти прогресуванню гіпертонії та розвитку ускладнень. Підбираючи схему лікування лікарі орієнтуються на три складові: стадія захворювання, ступінь пошкодження органів-мішеней, супутні хвороби.

Лікування гіпертонічної хвороби першого ступеня включає:

  • комбінацію двох чи більше медикаментів;
  • корекція харчування, зниження ваги;
  • при невротичних симптомах – психотерапія та седативні препарати;
  • при пухлинах, що продукують гормони – хірургічне втручання.

Якщо хворобу виявили на другому етапі її розвитку, то слід ще більше уваги приділяти терапевтичним заходам. Це застосування лікарських засобів, що знижують тиск, навантаження на серце, нервову систему, зменшують набряки, корегують рівень холестерину та покращують кровообіг. Дієта з обмеженням солі та їжі з високим вмістом тваринних жирів, налагодження питного режиму – важливі фактори, що допомагають знизити тиск у судинах. Обов’язковим є виключення алкоголю та кофеїновмісних продуктів, позбавлення від шкідливих звичок, зокрема від паління.

Можете бути рекомендована дихальна гімнастика як спосіб боротьби зі стресом, зміна умов праці на більш полегшений варіант. Лікар може порадити виконувати комплекс спеціальних вправ. Обов’язковим є вимірювання тиску через восьмигодинні проміжки часу та реєстрація даних. Це дозволяє спостерігати динаміку розвитку гіпертонічної хвороби та за необхідністю корегувати терапію.

Санаторно-курортне лікування гіпертонічної хвороби в санаторії «Боржава»

Властивості мінеральних та термальних вод із власних джерел водолікувальниці «Боржава» забезпечує укріплення судинної стінки, що значно знижує ризик розвитку мозкового інсульту та інфаркту.

Контрастні душові процедури чудово тонізують судини, сприяють нормалізації показників артеріального тиску, відновлюють скоротливу функцію серця.

Саме прийом гідрокарбонатних вод «Олегіська», «Кушницька» забезпечує зниження тиску та відновлення організму при гіпертонічній хворобі.

Спеціалісти лікувальної здравниці Закарпаття «Боржава» розробили ефективну методику водолікування, що в комплексі з доказовою медикаментозною терапією, покращує стан судин та серця при початкових стадіях гіпертонічної хвороби.

ПРО АВТОРА