Project Description

Гіпотонічна хвороба – лікування в санаторії «Боржава»

Артеріальний тиск в межах 100/60 мм.рт.ст у чоловіків та 90/60 мм.рт.ст у жінок вважається нижчим за встановлену норму. Тривале зниження тиску, що супроводжується в’ялістю та слабкістю, називають гіпотонією або гіпотонічною хворобою. Частіше виникає у підлітків під час гормонального перелаштування організму або після сильного виснаження. Зустрічається рідше, ніж гіпертонія, але вважається більш небезпечною під час різких кризів.

«Про людей з гіпотонією часто кажуть, що вони живуть довго, але погано».

Погано, тому що зазвичай такі пацієнти бліді, худі, дуже швидко втомлюються, а ще мають низьку якість життя.

Причини розвитку

Гіпотонічна хвороба є результатом впливу кількох чинників, як фізичних, так і психоемоційних. Фактори, що зумовлюють розвиток гіпотонічної хвороби класифікують кількома способами.

За походженням:

  • первинна – провокують генетичні вади, астенічна будова тіла;
  • вторинна – з’являється після тяжких інфекційних хвороб, інтоксикацій, застосування деяких ліків.

За розвитком процесу виділяють гостру гіпотонію, що може виникнути різко через велику крововтрату, важке отруєння, травматизація, порушення серцевої діяльності, анафілактичну реакцію. Але гіпотонічний стан може розвиватися помірно і набути статусу хронічного, як наслідок хвороб, критичних станів різного походження, вроджених факторів, прийому високих доз гіпотензивних препаратів на протязі довгого часу.

Не дивуйтесь, якщо в умовах незвичного клімату (високогір’я, Заполяр’я, тропіки) відбулося зниження артеріального тиску. Це фізіологічна гіпотонія, що розвивається в період адаптації.

Одна з причин виникнення гіпотонічної хвороби – зниження фізичної активності. Цьому можуть сприяти спосіб життя та певні захворювання, що обмежують рухливість. Спеціалісти вважають, що помірні фізичні навантаження позитивно впливають на правильний розвиток та формування кістково-м’язового апарату. При цьому судини та серцевий м’яз розвивається паралельно, що не викликає розладів. І навпаки, при астенічній формі тіла, внутрішні органи зазнають більшого навантаження, м’язи розвинуті слабко, у пацієнтів знижена витривалість, вони швидко втомлюються. Часто виникає тахікардія (підвищена частота серцевих скорочень), а на фоні зниженого тонусу судин може з’являтися нестача кисню, тому пацієнти відчувають млявість.

Токсичні речовини, отрути та патогенні організми ушкоджують оболонки клітин, руйнують хімічні речовини організму і таким чином порушують адекватну реакцію нервової системи на подразники. Зазвичай це відбувається стрімко і стає причиною гострої гіпотонії. Хоча зниження судинного тонусу може спровокувати довгий контакт з інфекцією чи токсином.

Цікавий факт! У професійних спортсменів та балерин розвивається професійна гіпотонія, що є адаптивною реакцією організму на надмірні фізичні навантаження.

Симптоми гіпотонічної хвороби

Через те, що при гіпотонії виникає дефіцит кисню та порушуються обміні процеси, розвиваються збої у функціонуванні центральної нервової системи, а саме у передачі нервових імпульсів та виділенні гормонів, біохімічних активних агентів та виведенні речовин, які утворилися після певних процесів у клітинах. В нормі мозок контролює співпрацю між цими елементами.

При гіпотонії взаємодія між процесами порушується, що викликає:

  • низький артеріальний тиск;
  • головний біль;
  • дискомфортні відчуття в області серця;
  • нервову збудженість;
  • запаморочення, непритомність;
  • потемніння в очах;
  • заніміння в пальцях;
  • безсоння;
  • млявість навіть в ранкові часи після сну;
  • відчуття спазму в грудній клітині та нестачі повітря після помірного фізичного навантаження;
  • відчуття жару або холоду, що не пов’язане з зовнішнім коливанням температури.

Якщо в пацієнта розвивається гостра гіпотонія, то це супроводжується іншою симптоматикою: різким зниженням тиску до критичних показників, блідістю шкіри, шумом у вухах, запамороченням, порушенням скорочення серця та дихальної діяльності. Як наслідок може виникнути колапс – гостра судинна недостатність, що виражається у зменшенні об’єму циркулюючої крові, через що мозку не вистачає кисню. Відсутність невідкладної допомоги при цьому стані погрожує втратою життєво важливих функцій.

Лікування гіпотонічної хвороби

При гострій формі гіпотонії терапевтичні заходи направленні на збереження життєвих функцій та проводяться спеціалістом. В цей момент важливо з’ясувати провокуючий фактор й усунути його. Зазвичай для цього використовуються медикаменти, інколи вживають реанімаційних заходів чи проводять оперативне втручання (наприклад при кровотечі).

Хронічна гіпотонія лікується комплексно. Спочатку виявляють причини, адже лікування зниженого тонусу судин передбачає усунення основного захворювання.

Також застосовуються:

  • лікарські засоби, що підвищують судинний тонус, покращують кровообіг;
  • вітамінно-мінеральні комплекси;
  • лікувальні вправи за різними методиками;
  • регулювання режиму дня, сон не менше 8 годин;
  • регулярне лікування у санаторних умовах.

Пацієнти з гіпотонічною хворобою можуть відчувати загострення симптомів під час зміни погоди чи метеорологічних явищ. Через це спеціалісти рекомендують збільшувати період відпочинку.

В деяких випадках може бути рекомендована психотерапія. А іноді лікарі можуть порадити займатися певним видом спорту, що розвиває витривалість та підвищує тонус. Кожен індивідуальний випадок гіпотонії може має індивідуальну терапевтичну схему з урахуванням особливостей організму та причинами розвитку хвороби. Дотримання порад фахівців та контроль тиску допомагає стабілізувати стан та самопочуття.

Боротися із «хворобою низького тиску непросто», але санаторне лікування у закарпатській здравниці «Боржава» допомагає справитися з неприємними симптомами. Контрастні водні процедури на основі мінералізованих лікувальних вод із власних джерел, адекватне фізичне навантаження (іпотерапія, лікувальна фізкультура, аквагімнастика, аеробіка), рефлексотерапія, сеанси масажу та дієтичне харчування – дієві засоби в терапії гіпотонічної хвороби