Project Description

Лікування кардіосклерозу в санаторії «Боржава»

Якщо виникає дефіцит поживних речовин у серцевому м’язі, то може розвиватися поступове заміщення його тканини на сполучну. Цей стан називають кардіосклерозом. Через таке спрощення в тканинах відбувається порушення функцій серця, слабшає скорочувальна властивість, погіршується кровообіг. Частіше діагностується у чоловіків. У половині епізодів захворювання не має чітко вираженої симптоматики, що ускладнює його діагностування.

Причини розвитку

Хоча кардіосклероз може бути вродженим, частіше він розвивається у дорослих і є наслідком деяких захворювань та патологічних станів. Процеси, що викликають розвиток хвороби такі:

  • запалення, іноді інфекційного характеру (в дитячому віці);
  • порушення кровотоку через закупорення судин і дефіцит кисню;
  • збої процесу обміну речовин.

Ці фактори спричиняють загибель клітин серця (кардіоміоцитів), що мають здатність до скорочування. Тому здорові клітини відчувають перенавантаження. Чим більше клітин втягуються у процес, тим менше здатності у серця виконувати свої функції. Через це тканини починають відчувати дефіцит кисню і некротизуються (відмирають). Ділянки, в яких відбувся цей процес формують рубці. Кардіосклероз може початися при атеросклерозі, цукровому діабеті, гіпертонічній хворобі, міокардиті та ішемічній хворобі. Щодо останнього захворювання, то іноді вони розвиваються паралельно.

Зміни у серцевому м’язі можуть бути двох видів:

  1. Локальні: утворюються рубці різних розмірів, часто є наслідками перенесення інфаркту. Великі – при ураженнях великих судин, сильне розростання колагену та сполучної тканини. Дрібновогнищеві – невеликі рубці, що розташовані у м’язах серця коли у його камерах виникає дефіцит кисню.
  2. Дифузні: рубці утворюються рівномірно, процес протікає спочатку непомітно, а з часом приводить до порушень ритму. Розвивається у пацієнтів літнього віку, що мають хронічну недостатність кисню міокарда.

Щодо процесів обміну речовин у серцевому м’язі, то це не лише заміщення тканин. Може відбуватися накопичення різних речовин, наприклад сполук заліза (гемосидероз) чи комплексних речовин складної будови (амілоїдоз). Скупчення цих речовин виявляє блокуючу дію на ділянки серця, заважаючи скороченню м’яза.

До групи ризику захворіти на кардіосклероз належать особи, що мають шкідливі звички (паління, зловживання алкоголем, переїдання), регулярно перебувають у стані стресу, ведуть малорухливий спосіб життя, хворіють на анемії та авітамінози.

Симптоми

Зміни у серцевому м’язі протікають непомітно, тому симптоми турбують по мірі погіршення процесу і з часом стають інтенсивнішими. На початку виникають:

  • задишка і втомлюваність після звичайного навантаження;
  • запаморочення;
  • больові відчуття в грудній клітці;
  • посилення серцебиття під час відпочину, аритмія;
  • відчуття нестачі повітря в лежачому положенні;
  • набряки кінцівок у вечірні часи.

Далі пацієнта можуть турбувати ці самі симптоми, але в стані спокою, також вони стають більш вираженими, а порушення, що виникають у серцевому м’язі породжують розвиток інших патологій і додаткових неприємних симптомів. При вогнищевих (локальних) формах кардіосклерозу з великою зоною ураження є загроза утворення аневризми і як наслідок розриву серця, хоча процес протікає безсимптомно.

Хвороба по-різному проявляється у кожному окремому випадку. Перебіг захворювання та важкість симптомів залежить від кількох факторів:

  • кількість осередків некрозу – чим їх більше, тим складніше серцю здійснювати скорочення;
  • розташування вогнищ – шлуночкові ураження є більшою загрозою, ніж розташовані на перегородках та стінках передсердь;
  • розміри осередку та глибина їх розташування – навіть якщо рубців небагато, але вони глибокі та пронизують м’яз, некротичні процеси швидше позбавляють серце здатності виконувати свої функції.

Лікування

Процес заміщення тканин не можливо обернути назад, але при ретельно підібраному лікуванні можна призупинити патологічні зміни. Терапевтичні заходи при кардіосклерозі включають:

  • виявлення основного захворювання та його лікування;
  • усунення ускладнюючих станів та симптомів;
  • корекція звичок та способу життя.

Лікування кардіосклерозу передбачає постійний прийом лікарських засобів, що впливають на тиск, кровообіг, насичення киснем тканин серця, запобігають розвитку тромбів та аритмій. Якщо хвороба супроводжується тяжкими порушеннями ритму серця, клапанними вадами, змінами судинних стінок, то може бути рекомендовано хірургічне втручання. Можуть імплантувати електрокардіостимулятори, корегувати витончення судинних стінок при аневризмах, також усувати вади клапанів.

При локалізованій формі кардіосклерозу успіх лікування залежить від точної діагностики, адже вона дає змогу передбачити розвиток хвороби та утворення наступних рубців. Це дозволяю бути на крок попереду за патологічний процес. Але через те, що захворювання може розвиватися непомітно, розпочати лікування вчасно не вдається.

Це означає, що пацієнтам з хворобами серцево-судинної системи потрібно вживати профілактичних мір:

  • корекція харчових звичок – відмова від пересоленої, гострої, смаженої їжі, включити в раціон більше овочів, фруктів, каш, риби;
  • позбутися від шкідливих звичок;
  • уникати стресових ситуацій;
  • виконувати лікувальні фізичні вправи (за рекомендацією лікаря).

Весь процес лікування кардіосклерозу має контролюватися лікарем та передбачає чітке дотримання його рекомендацій. Призупинення терапії без вказівки спеціаліста може звести нанівець позитивні результати від лікувальних заходів.

Санаторно-курортне лікування в «Боржаві»

Відновне лікування в санаторії «Боржава» дозволяє покращити кровопостачання серцевого м’язу, розширити коронарні судини та доступ кисню до клітин серця і судин.

Застосування на гірському курорті бальнеотерапії, гідротерапії, кліматотерапії, лікувальної фізкультури, фізіотерапевтичних процедур значно покращує тренованість пацієнтів та скоротливі можливості міокарда.

Санаторій «Боржава» – заклад, який орієнтований на людей, які надають перевагу комфорту та високому рівню медичного обслуговування.  Якість лікувального процесу забезпечується справжніми професіоналами і класичними технологіями використання мінеральних вод «Олегівська», «Кушницька» та «Боржавська» для проведення курсової терапії кардіосклерозу.

ПРО АВТОРА