Project Description

Лікування стенокардії у санаторії «Боржава»

Стенокардія це клінічний синдром, який супроводжує ішемічну хворобу серця. Характеризується різко виникаючими больовими відчуттями, що провокуються гострим порушенням кровотоку. Більше половини пацієнтів (70%) з діагнозом стенокардія – чоловіки. Ще одна назва хвороби, що не є офіційною, але більш поширена – грудна жаба.

Причини стенокардії та фактори ризику

Біль, що виникає при стенокардії під час загострення, обумовлений спазмом артерій, їх діаметр зменшується у два рази. Може виникати у стані спокою (стенокардія спокою, нестабільна форма) та після певного фізичного навантаження (стенокардія напруги, стабільна). Кожен із видів хвороби класифікується за гостротою симптоматики та умов, що спровокували її виникнення.

Щодо стенокардії напруги, вона поділяється на чотири функціональні класи:

  • перший – вважається найлегшим, симптоми можуть з’явитися після значного навантаження або стресу, після різкого погіршення самопочуття швидко настає полегшення симптомів;
  • другий – напад виникає після звичайних навантажень, наприклад ходьбі в швидкому темпі на відстань біля 500 м;
  • третій – загострення симптомів після незначної фізичної діяльності;
  • четвертий – напад може виникнути навіть під час найменшого навантаження.

Починаючи з другого класу, у пацієнта розвиваються атеросклеротичні утворення на судинах, що роблять стінку артерії тоншою. Перший клас стенокардії напруги супроводжується ХНК першого ступеня – хронічною недостатністю кровообігу, неспроможністю серця забезпечувати організм кров’ю, насиченою киснем, що виникає після фізичного навантаження.

Крім спазму судин та атеросклерозу, є інші фактори, що провокують розвиток стенокардії:

  • аутоімунні захворювання;
  • генетичні фактори;
  • травматичні зміни в судинах;
  • артеріїт (запалення внутрішньої оболонки судин);
  • потовщення м’язів серця, що супроводжується змінами вихідних судин.

Також розвитку стенокардії сприяють порушення обміну речовин, надмірна вага, цукровий діабет, вікові зміни в організмі, гормональний дисбаланс (підвищений рівень чоловічих гормонів), гіпертонічна хвороба.

Симптоми стенокардії

При нападі стенокардії 1 ФК відчувається сильний біль. Інтенсивність болю наростає поступово, через 5 хвилин набуває найбільшої сили. Процес може тривати до 15 хвилин, але важливо на початку нападу запобігти змінам, що можуть відбутися у серцевому м’язі. Через чверть години після початку сильного болю може розвитися інфаркт міокарду.

Через те, що зміни в організмі при стенокардії неможливо спостерігати та передбачити початок розвитку наступного етапу хвороби, важливо, щоб пацієнт на початку нападу отримав кваліфіковану медичну допомогу. Адже функціональні класи стенокардії та симптоми мають тісний взаємозв’язок і легка форма хвороби може швидко перейти в більш тяжку.

Окрім болю пацієнти відчувають:

  • панічний страх;
  • печію в області грудної клітки;
  • стиснення та дискомфорт у грудях, що поширюється на ліву руку, передпліччя, лопатку та шию;
  • підвищення тиску та приток крові до голови, почервоніння обличчя;
  • прискорюється серцебиття;
  • може турбувати печія та нудота.

Все ж, зважаючи на те, що напад стенокардії розвивається, якщо діаметр артерії зменшується в два рази, під час перебігу хвороби на першому етапі розвиток нападу може відбутися лише після сильного навантаження. Якщо симптоми наростають та з’являються під час менш інтенсивної напруги, стенокардія розвивається, а недостатність кровообігу переходить у хронічну форму.

Лікування стенокардії

Процеси, що відбуваються при розвитку стенокардії призводять до зменшення потрапляння кисню у тканини. Лікування має бути направлене на усунення гострих симптомів під час нападу та наслідків, що розвиваються з часом. Також необхідно виявити причину стенокардії та протистояти їй, застосовуючи відповідні терапевтичні заходи.

Гострі симптоми, що виникають під час нападу, знімаються, якщо застосувати препарати з нітратами швидкої дії. Зазвичай, лікар призначає медикаменти та необхідне дозування. При стенокардії 1 ФК можна позбутися нападу, якщо припинити навантаження та забезпечити хворому спокій.

На початку розвитку стенокардії важливо змінити спосіб життя, відмовитися від шкідливих звичок та скорегувати режим харчування. В організмі не відбулося суттєвих змін, тому гарні результати можна забезпечити завдяки:

  • лікувальним фізичним вправам та частим прогулянкам;
  • відмові від паління, вживання алкоголю;
  • зменшенню вживання солоної та жирної смаженої їжі, натомість додати до раціону фрукти, овочі, рибу, багату на жирні кислоти, налагодити режим споживання води.

Важливо уникати стресових ситуацій, відпочивати 8 годин вночі, а вдень корисно робити перерву на сон та легкі фізичні вправи.

Щодо медикаментозного лікування, при стенокардії першого функціонального класу воно може бути направлено на усунення основного захворювання, покращення кровообігу та обміну речовин у клітинах. Також важливо запобігати набрякам, а для цього можуть періодично призначатися сечогінні засоби та препарати з калієм.

Постійний контроль за станом пацієнта та дотримання плану терапії дозволяє значно покращити самопочуття та подовжити життя (на 5 років за статистичними даними), а також мінімізує необхідність проведення хірургічного втручання для корекції вад серця.

В санаторії «Боржава» особливу увагу приділяють не лише профілактиці серцево-судинних захворювань, але і запобіганню ускладнень стенокардії. Цілий комплекс заходів спрямований на покращення стану пацієнтів із періодичними болями за грудиною та на підвищення стійкості до фізичних навантажень і зменшення симптомів захворювання.

Прогулянки на свіжому гірському повітрі, нордична ходьба, заняття лікувальною фізкультурою, аквагімнастика і плавання в басейні покращують роботу серця. Контрастний душ, ванни з термальною водою тонізують судини і зменшують пагубний вплив підвищеного тиску на серцевий м’яз, а курсовий прийом гідрокарбонатних мінеральних вод зменшує частоту нападів стенокардії.

ПРО АВТОРА