З давніх-давен продукти бджільництва вміло застосовувалися в народній медицині. Живучи в єдності з природою, люди відкрили широкі лікувальні властивості продуктів, що виробляються бджолами. Багатий досвід такого застосування, що зберігся до наших днів, в сучасному часі розвивається апітерапія – напрямком сучасної медицини, в якому використовуються продукти бджільництва.

Апітерапія – (від лат. Apis – бджола) – це використання Пчелін отрути в лікувальних цілях, крім того, це також лікування медом та іншими продуктами бджільництва.

Саме апітерапія поряд з фітотерапії, гомеопатії, ароматерапією та іншими природними напрямками медицини відповідають критеріям традиційної, оскільки служила людству ще задовго до появи сучасних медикаментозних препаратів і підходів до лікування.

Традиційні народні рецепти, в основі яких лежать природні компоненти, узяті з Пчелін гнізда, діють системно, впливаючи на весь організм, а не на окремі органи або захворювання. З іншого боку, на відміну від синтетичних препаратів, продукти бджільництва не мають побічних ефектів, діють м’яко, поступово, дозріває тривалого стійкого результату.

Переваги ЦИХ, а також інших природних засобів в умовах погіршення екологічної ситуації та посилення техногенних впливів на людський організм в більшості випадків бувають незамінними, а іноді виключно єдино можливими для збереження здоров’я, поліпшення якості і тривалості життя.

У санаторії «Боржава» проводилася лекція віце-президента асоціації апітерапевтів України, доцента, кандидата мед.наук, лікаря-терапевта Солоденко Юрія Миколайовича. Вони разом зі своєю дружиною Іриною Володимирівною є авторами таких книг, як «Велика воскова міль (Огнівка)», а також «Гомогенат трутневих личинок (трутневе молочко)».

Юрій Миколайович працює в Одеському національному мед. університеті на кафедрі пропедевтики хвороб і терапії. На лекції він розповів, як в наш час зріс інтерес сучасної медицини до біологічних методів лікування, які в майбутньому витіснять хіміопрепарати, так як біопрепарати більш безпечні, менше мають побічних дій, дешевше у виробництві і мають високу ефективність. Говорилося також про новий напрямок в

апітерапії – улейтерапія, яка підтверджує факт єдності людини і природи. Улейтерапія – метод профілактичний, що має високий лікувальний потенціал, при використанні якого поліпшується стан здоров’я людини природним шляхом.

Здорово відчути себе членом великої дзижчить колективу без ризику бути невизнаним. Єдина умова – ніяких негативних думок, повне розслаблення. Ефект оновлення та омолодження гарантовано!

Взявши на озброєння матеріали лекції Юрія Миколайовича, санаторій «Боржава» в перспективі планує додати до списку практикуються методів апитерапию, як альтернативний спосіб лікування. Аж до створення на території закладу власної пасіки. Адже тут для цього є прекрасні умови: чисте повітря і вода, а найголовніше – навколо ростуть рослини – медоноси, а територія парку санаторію навесні наповнюється ароматами квітучих каштанів, лип, акацій.

А поки у нас широко використовується мед – цінний препарат і дуже смачний делікатес. Він дуже ефективний для лікування очей і подразнень шкіри, ран і захворювань слизової оболонки.

Щоденне вживання меду поліпшує травлення, нормалізує кислотність шлунково-кишкового тракту. Мед має антимікробну протизапальну властивість, що робить його незамінним при запаленні дихальних шляхів. Чай з медом – це просто божественний напій. Масаж тіла з використанням меду не порівняти ні з чим.

В апітерапії особливо цінується бджолиний віск як антисептичний і ранозагоювальний засіб. У санаторії віск в теплому вигляді буде використовуватися в теплолікування для компресів і обгортань. У косметології використовується в складі масок для додання здорового блиску шкірі і створення захисного шару, особливо взимку.

Маточне молочко, багате вітамінами і білками, вуглеводами, амінокислотами, має антибактеріальні властивості, використовується для відновлення апетиту, поліпшення обміну речовин і зміцнення імунної системи. Використовується для лікування анемії, гіпертонії, ішемічної хвороби серця, виразкової хвороби, цукровому діабеті. Уповільнює процеси старіння в організмі.

Прополіс багатий на білки, вітаміни, має антимікробні та протівбактеріальние, імуноукріпляючих властивості.

Апітерапія корисна, як для хворих, так і для здорових людей. Адже їй відомі не тільки способи лікування, але і профілактики різних захворювань. Якісна медицина – це результат відмінної профілактики.

Запрошуємо до співпраці всіх, хто цікавиться апітерапією. Чекаємо цікавих пропозицій з питань ефективного використання продуктів бджільництва для лікування і оздоровлення в умовах санаторно-курортного закладу.