Project Description
Лікування вегето-судинної дистонії в санаторії «Боржава»
Офіційно не існує діагнозу вегето-судинна дистонія. Сукупність симптомів, які об’єднує поняття ВСД можна назвати синдромом, який свідчить про наявність патологічного процесу в організмі. Частіше спостерігається у людей молодшого віку, після 40 років майже не діагностується. Згідно міжнародної класифікації, пацієнти з проявами ВСД за симптомами можуть відноситись до однієї з кількох груп порушень нервової системи. Але відсутність назви діагнозу не означає, що не існує причин, що провокують вегетативні розлади.
Причини ВСД
Деякі спеціалісти вважають, що порушення у вегетативній нервовій системі, які спостерігаються при ВСД – це лише демонстрація процесу адаптації організму до хронічного стресу. Ця система складається з двох основних частин, одна з яких стимулює збудливість та обмін речовин (симпатична), а інша сприяє відновленню організму та контролює його під час сну (парасимпатична). Тож при нестандартних ситуаціях чи постійному напруженні активна частина вегетативної системи перезбуджується. Режим спокою в організмі не вмикається і виникають збої у вигляді вегето-судинної дистонії.
Крім того, що нервове перенапруження чи надмірне фізичне навантаження викликають дисбаланс нервової системи, цьому можуть сприяти:
- нестача кисню під час виношування плоду;
- травма при пологах, відкриті та закриті травми черепу;
- хвороби хребців, їх зміщення або стирання (остеохондроз, протрузії, грижі);
- вади серцево-судинної системи;
- спадкові чинники;
- онкологічні захворювання;
- перенесені тяжкі інфекції або запущені захворювання;
- дія токсичних речовин.
Вегето-судинна дистонія може бути симптомом захворювання центральної нервової системи, наприклад полінейропатії, інсульту, розсіяного склерозу. Також хвороби ендокринної системи та гіпертензія викликають розлади у врівноваженій роботі вегетативної системи.
Симптоми вегето-судинної дистонії
ВСД проявляється різноманітним чином. Прояви можуть бути схожими у різних пацієнтів, але зазвичай у кожному випадку виділяється певна група симптомів – кардіологічні, респіраторні, невротичні, ангіодистонічні (пов’язані з судинами).
Вегетативні розлади проявляються у вигляді таких симптомів, як:
- аритмія, дискомфорт в області серця;
- невротична астма, відчуття кому в горлі;
- судинні розлади – венозна гіпертонія, різке підвищення чи зниження тиску, локальний спазм судин;
- депресивні стани, плаксивість, дратівливість, неуважність;
- періоди жару та відчуття сильного холоду, підвищення температури без проявів застуди чи інфікування (термоневроз);
- порушення травлення, спазми жовчного міхура, синдром подразненого кишківника, нудота, підвищений апетит;
- менструальні розлади, рясні виділення, сильний больовий синдром;
- біль в шиї, суглобах, головний біль, схожий на мігрень, іноді до нудоти.
Періодично пацієнти з проявами ВСД відчувають тремтіння рук, потемніння в очах, в деяких випадках можуть турбувати судоми кінцівок.
Лікування ВСД
Найважливіше при боротьбі з симптоматикою вегето-судинної дистонії – виявити основне захворювання. Процес діагностування може зайняти багато часу, але пацієнтам варто ретельно дотримуватися рекомендацій лікаря, актуальних на даному етапі.
Якщо не вдалося встановити причину розладів, то призначають терапевтичні заходи, що знижують частоту та інтенсивність симптомів:
- застосування препаратів, що скорочують симптоми – заспокійливі, спазмолітичні, стимулюючі, знеболюючі, покращуючі кровообіг;
- фізіотерапевтичні процедури, направленні на розслаблення;
- лікувальна гімнастика, кінезітерапія;
- корекція харчування з додаванням до раціону їжі, багатої на вітаміни та мікроелементи, клітковину, налагодження споживання води;
- оптимізація режиму відпочинку та праці;
- заняття видами спорту, що тренують витривалість та позитивно впливають на нервову систему, хребет (наприклад плавання);
- психотерапевтичні заходи.
Часто у пацієнтів з вегето-судинними розладами можуть траплятися приступи. Залежності від їх перебігу, може бути призначено застосування певних ліків, а у випадках кризів – госпіталізація. Але за допомогою спеціальних методів психотерапевтичного напрямку пацієнт може навчитися правильно реагувати на погіршення свого стану, не панікувати, завчасно попросити про допомогу або самостійно позбавитися від симптомів.
Також важливим аспектом лікування проявів дистонії є відновлення сил організму – сон. Коли світловий день довший, тривалість нічного та обіднього відпочинку має бути біля 9 годин. А через те, що вегетативні порушення сприяють підвищеній чутливості до змін погодних умов, в осінній та зимовий періоди пацієнт має відпочивати до 10-11 годин. Додатково рекомендується уникати інфекційних хвороб та ліквідувати запальні процеси. Це необхідно, бо стимулом для загострення симптомів ВСД може бути невелика застуда.
Санаторно-курортне лікування вегето-судинної дистонії
Відновлення нервової системи у санаторії «Боржава» розпочинається із первинної консультації медичних спеціалістів. Саме команда досвідчених лікарів визначає методи терапії, рекомендації з акватерапії та фізіотерапевтичних процедур. Санаторій «Боржава» спеціалізується на ефективних методиках відновлення організму за допомогою мінеральних вод «Олегівська», «Кушницька» і термальної води «»Теплиця. Мінеральний склад та оригінальне поєднання іонів в одному напої сприяє швидкому оздоровленню, покращенню стану нервової системи. Програма реабілітації виконується під наглядом медичного працівника, а вразі необхідності, коректується у відповідності із загальним станом пацієнта з вегето-судинною дистонією.
Курс санаторно-курортного лікування включає:
- стимуляція кровообігу та покращення кровопостачання центральної нервової системи шляхом прийому ванн та душу Шарко на основі термальних вод;
- обгортання лікувальними грязями;
- фізіотерапевтичні процедури – магнітотерапія, електросон, для покращення сну та розслаблення;
- релаксуючі ароматерапевтичні масажі;
- процедури рефлексотерапія та іпотерапії;
- антистресові спа-процедури.
До того ж цілюще гірське повітря, режим дня та повноцінний відпочинок, а також смачне і збалансоване меню допоможуть швидко відновити життєві сили та викличуть бажання повертатись у санаторій знову й знов.
Санаторій «Боржава» – ми станемо вашою слабкістю!